Google’ın Hakkınızda topladığı bilgiyi birkaç basit adım ile tamamen silin.

Google'ın Hakkınızda topladığı bilgiyi birkaç basit adım ile tamamen silin.

Google da hakınızdaki depolanmış verileri hadi gelin bir kaç adımda uygulamalı anlatımla temizleyelim. Biliyorsunuz ki google ve benzeri arama motorlarının çalışma mantıkında veri stoku vardır. Ve bu stok sayesinde biz onlara baş vurur bilgi için arama yaparız.Bu arama motorları sadece sizin ihtiyacınız olanı saklamaz, kendi ihtiyacı doğrultusunda ve sizin ne istediğinizi daha hızlı bilip karşınıza reklamlar ile çıkarıp bunu size pazarlamak için basit bir kaç adımda her kullanıcı hakında bilgi servisi ve depolama hizmeti sağlar.En çokta bunu google arama motoru, facebook, youtube ve profil bilgilerinizin login olduğu bütün büyük platformlarda ve elektronik bültenlerden çeker.

Hadi biraz temizlik zamanı

  • Etkinliğim fonksiyonunu silmek

Google motorunda yaptığınız her arama eğer bu fonksiyonu kapatıp yada silmediyseniz buraya bültenli ve gayet dosyatik bir şeklide kayıt altına alıyor. Mesela gmailiniz de yaptığınız aramalar, yada doldurduğunuz herhangi bir form.

Evet artık gidin ve o etkinlik fonksiyonunu yakın 🙂

Bu linki kullanın

Bize göre burdaki herşeyi seçip silebilirsiniz, internete çıkış tarihinden en son tarihe kadar ne etkinlikte bulunduysanız temizleyin gitsin.

Google bu işleminizin muhtemel sonucu hakkında size bir uyarı verecektir. 🙂

  • Youtube’daki İzleme ve Arama geçmişini silmek

Google bizi en çok büyük platformlarda takibe alıyor dedik ya işte onlardan biri youtube. Soldaki Menüden / Geçmiş seçeceğine tıklayın sonrada altta acılan bölümde İzleme geçmişi ve Arama geçmişini silin ve bir adım daha kurtulmuş olun gözetimden.

  • Reklam şirketleri ve Reklam verenlerin bilgilerimize ulaşmasını nasıl engelleriz?

Burası benim için ve sanırım sizin içinde önemli, ne arama yapsak bir dakika sonra bütün o reklam alanları bizi kuşatmış oluyor, ama onlardan kurtulmakta kolay. Bakın anlatıyorum çünkü anlatmaya gerek var. Bizim ile ilgili özel durum biz ile google arasında kalması gerekiyor, maalesef öyle olmuyor google onu bütün reklam verenlere satıyor. Bü yüzden bazen takip ediliyorum hissine kapılmayın aslında sürekli takiptesiniz ve hakınızdaki her güncel istek, ihtiyacınız artık bir pazar malzemesi oluyor.

Google hesabınıza giriş yapın ‘Kişisel Bilgi ve Gizlilik’ bölümüne gelin.

Bunun içinde bu linki kullanın

Açılan sayfada en üst sağ tarafta’Hesabım’ Menüsünden Reklam Ayarları bölümünden kişisel bilgilerinizin reklamlanmasını kapatın.

Bu ayardan sonra reklam görmeyeceğim diye sevinmeyin sadece google sizin kişisel aramalarınızı reklamlamamayı onaylayacak.

  • Google Konumunu kapatmak

Ne alaka demeyin bunu google android cihazlar sayesinde ziyaret ettiginiz ve bildirimde bulunduğunuz konumları kayıt altına alıyor ve örümcekleri sayesinde sizi yine reklam ve izleme politikasına dahil ediyor

Burda da bu link işinizi görür

Burayı tamamen kapatın ve öncesinde şimdiye kadar hakınızda stokladığı bütün konum kayıtlarını silin. Bu ayarlarla reklam görmekten kurtulmayacaksınız belki ama artık yaptıgınız aramaların karşınıza reklam olarak çıkmasından ve kuşatılmışlıktan biraz kurtulacaksınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir